تعداد بازدید: 830

مراحل نصب sass و compass در ویندوز


در این مقاله قصد داریم تا مراحل نصب sass و compass در ویندوز
 رو با هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

مرحله اول نصب روبی (rubby) روی ویندوز:

چونsass با استفاده از ruby نوشته شده است شما باید ruby را بر روی سیستم عامل خود نصب کنید . 

از وب سایت زیر اخرین نسخه ruby را دانلود کنید . در زمان نگارش این مقاله اخرین نسخه موجود در این سایت Ruby 2.5.0 است . اخرین نسخه را از اینجا دانلود کنید .

فایل دانلود شده را اجرا کنید و مراحل نصب را طی کنید . فقط توجه کنید زمانی که به مرحله زیر رسیدید تیک گزینه دوم را حتما فعال کنید و و با کلیک برروی next به مرحله اخر می روید .

نصب روبی در ویندوز

تست نصب ruby

حال که نرم افزار ruby را نصب کردید، شما میتوانید به راحتیsass را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. برای این کار command prompt خود را باز کنید . برای بررسی اینکه ruby برروی سیستم شما بدرستی نصب شده است یا خیر، دستور ruby-v را در خط فرمان تایپ کنید.

شما خطی را مشاهده می کنید که به شما می گوید “ruby x.x.x…” که در اینجا x.x.x به معنی شماره نسخه ruby نصب شده برروی سیستم شماست . بدین معنی که ruby با موفقیت برروی سیستم شما نصب شده است .

اگر در این مرحله پیغامی مبتنی بر ruby is not recognized as an internal or external command, operable or batch file را مشاهده کردید بدین معنی است که تیک گزینه یاد شده در مرحله دو را فعال نکرده اید. در این صورت باید Ruby را از روی سیتم پاک کرده و دوباره ان را نصب کنید و این بار تیک گزینه add ruby executable to your PATCH را حتما فعال کنید .

نصب Sass روی ویندوز

حال در این مرحله می توانید sass را برروی سیستم خود نصب کنید . دوباره به prompt command برگردید و خط زیر را در خط فرمان تایپ کنید :

عملیات نصب sass برروی سیستم شما شروع می شود و  پیغام هایی را برای شما نمایش می دهد.

برای اطمینان از نصب sass دستور sass -v را تایپ کنید . که در صورت نصب شدن sass خط فرمان نسخه sass را برای شما نمایش خواهد داد.

نصب Compass روی ویندوز

عملیات نصب compass نیز بسیار شبیه به sass است .

در خط فرمان خط زیر را تایپ کنید :

بعد از نصب برای اطمینان از نصب کامل compass برروی سیستم خود compass -v رادر خط فرمان تایپ کنید . در صورتی که compass به طور کامل در خط فرمان نصب شده باشد ورژن compass را نمایش خواهد داد.

ایجاد پروژه با Sass

برای ایجاد یک پروژه با sass باید فرمان زیر را در پنجره cmd و در مسیر دلخواه تایپ کنید

برای انتخاب مسیر دلخواه در cmd فرمان cd /path/to/project را بنویسید.

وقتی این دستور را نوشتید داخل فولدر مورد نظر پروژه شما ساخته می شود
فولدری به نام sass ساخته می شود و کدهای مورد نظر را داخل فایل screen.scss می نویسیم و در پنجره cmd دستور compass watch را نوشته و کدها را داخل فایل css کامپایل می کند

مطالب مشابه

ویرایشگر براکت brackets - توضیحات

ویرایشگر براکت Brackets

براکت ویرایشگری با امکانات گرافیکی بسیار قدرتمند که توسط برنامه نویسان زیادی با استفاده از زبان جاوااسکریپت نوشته شده...

اشتراک گذاری :

حمیده عابدی

لیسانس نرم افزار هستم و کار طراحی سایت با وردپرس و طراحی قالب سایت را بصورت رسپانسیو انجام میدهم. در زمینه برنامه نویسی php و mvc هم اطلاعات مختصری دارم.

۰ دیدگاه برای مراحل نصب sass و compass در ویندوز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *