تعداد بازدید: 2659

آرایه های دوبعدی در جاوا

آرایه های دو بعدی نوع دیگری از ساختمان داده ها هستند که بسیار شبیه به ماتریس ها یا جداول می باشند . آرایه های یک بعدی بر اساس سطر index می شدند و آرایه های یک بعدی بر اساس سطر و ستون ذخیره می شوند.

نحوه نوشتن آرایه های یک بسیار شبیه به آرایه های یک بعدی می باشد با این تفاوت که از دو [ ][ ] برای تعریف آن ها استفاده می کنیم.

ARRAY_TYPE[][] ARRAY_NAME = new ARRAY_TYPE[ROW_SIZE][COL_SIZE]

مثال : یک آرایه از نوع عدد صحیح int و اندازه ۳ سطر و ۲ ستون

با توجه به تعریف بالا می توان گفت که برای آرایه های دو بعدی باید اندازه سطر و اندازه ستون تعیین کرد.

index در آرایه های دو بعدی

ظرفیت آرایه ها دو بعدی به اندازه ( اندازه ستون ) * ( اندازه سطر ) می باشد. اگر اندازه سطر برابر n و اندازه ستون برابر m باشد index در آن ها نیز از [0][0] شروع می شود و تا [m-1][n-1] ادامه می یابد.

مقدار دهی به آرایه های دو بعدی

روش اول (مقدار دهی با استفاده index یا اندیس) : در این روش باید با هر خانه از آرایه را با استفاده از اندیس سطر و ستون آن مقدار دهی کنیم. ابتدا سطر و بعد ستون .

روش دوم (مقداردهی با استفاده از {} ) : در این روش که می توان در آن مستقیما در زمان تعریف مقدار دهی کرد بطوری که ابتدا برای بعد اول آرایه { } و بعد برای بعد دوم (آرایه های داخلی) مجددا هر سطر را در یک { } قرار داده و با , سطر ها را از هم جدا کرد.

نکته : جهت پیمایش داخلی آرایه های دوبعدی از حلقه های تو در تو استفاده می کنیم.

اشتراک گذاری :

مدیر وب سایت گنوتک . برنامه نویسی رو با زبان C در هفده سالگی شروع کردم . در حال حاضر به برنامه نویسی php برپایه معماری MVC , HMVC و همچنین سیستم مدیریت محتوای WordPress و فریم ورک محبوب لاراول علاقه مند هستم و دوست دارم اطلاعاتم رو با شما به اشتراک بگذارم.

یک دیدگاه برای آرایه های دوبعدی در جاوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *