دوره آموزش پایگاه داده – MySQL

برای دانلود ویدئو روی دکمه دانلود کلیک کنید

 • پیش نیاز های این دوره چیست؟

  آشنایی مختصر با زبان SQL و مدل های رابطه ای ریاضی.
 • توضیحات دوره و سرفصل ها

  داده کوچکترین واحد یک دانش می باشد. امروزه تجزیه و تحلیل داده ها در علوم مختلف نظیر پزشکی ، هوا فضا ، بیمه و کامپیوتر استفاده می شود. پایگاه داده یک مجموعه ای از داده های ساختارمند می باشد.

  • کارت ملی شما یک پایگاه داده از اطلاعات شما می باشد ( در حقیقت چون داده ها معنی پیدا کرده اند اطلاعات است )
  • یک برگه از اطلاعات یک انبار یک پایگاه داده است.

  داده یا Data

  Data از ریشه Datum می آید و به معنای Things Given می باشد. هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد و ما می توانیم آن را دریافت کنیم داده است مثل صدای کولر رنگ ها نور و سرما. به عبارت دیگر چیزهایی که حواس ما دریافت می کنند را Data می گویند ( حس می کنیم ، لمس می کنیم ، می بینیم ).

  اطلاعات ، داده ، دیتا کلید واژه هایی هستند که در عصر چهارم کامپیوتر استفاده می شوند و مرتبط با پایگاه داده می باشند.

  داده ها وقتی تفسیر و تجزیه و تحلیل می شوند تبدیل به اطلاعات می شوند. داده ها وقتی تبدیل به اطلاعات می شوند ارزش پیدا می کنند. مثلا کد ملی ما یک عدد ده رقمی بی معنی است ، وقتی فرمولیزه می شود معنی کد معنی را پیدا می کند که ارزشمند است. ممکنه همان عدد جای دیگری استفاده شود و معنی دیگری داشته باشد.

  عملیات CRUD روی داده ها انجام می شود. مثلا زمانی که شما زمان ورود و خروج را ثبت می کنید داده وارد می کنید ، یا زمانی که متنی را روی کاغذ می نویسید.

  پس داده هر چیزی است که ما دریافت می کنیم (ورودی) و اطلاعات هر چیزی است که پس از تجزیه و تحلیل داده بدست می آوریم ( خروجی داده ). مجموعه اطلاعات دانش ( Knowladge ) می باشد. مرحله بعد می تواند هوش مصنوعی باشد که مبتنی بر داده تصمیم گیری می کند.

  مثلا یک جعبه وزنش 1 است (داده) . منظور ما یک کیلوگرم می باشد ( اطلاعات ) . مجموعه اوزان جعبه های درون انبار و اطلاعات انبار ( دانش ) است که برای ما یک value تولید می کند.

  پایگاه داده

  پایگاه داده به مجموعه ای از داده های ساختارمند می باشند که در قالبی ذخیره سازی می شوند که توسط سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) قابل دسترسی باشند.

  پایگاه داده رابطه‌ای (Relational databases) به آن دسته از پایگاه‌های داده اطلاق می‌شود که بر اساس مدل رابطه‌ای ریاضی طراحی و ایجاد شده باشند.

  Domain-Specific Language به اختصار DSL یک زبان خاص کامپیوتر می باشد که برای حوزه یا دامنه معین ویژه‌سازی شده‌اند و دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخصوصی برای آن حوزه هستند.( در هسته یک زبان برنامه نویسی است)

  این نوع زبان‌ها در نقطه مقابل زبان‌های همه منظوره (General-Purpose Language یا GPL) قرار می‌گیرند که برای بازه‌ی گسترده‌ای از کاربردها قابل استفاده می‌باشند.

  زبان SQL (Structured Query Language) یک زبان خاص منظوره (Domain-Specific Language به اختصار DSL) برای طراحی و مدیریت داده های ذخیره شده در پایگاه داده های رابطه ای می باشد.

  این زبان هم همانند سایر زبان های برنامه نویسی دارای Syntax یا قواعد نگارشی خاص خود می باشد :

   

  سیستم مدیریت پایگاه داده یا Database Management System (DBMS) یک پکیج نرم افزاری برای ایجاد ، تغییر و مدیریت داده های موجود در پایگاه داده می باشد.

  MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده open source مبتنی بر پایگاه داده های رابطه ای (RDBMS) می باشد که رابط Command Line برای اجرای کد های SQL در خود را برای ما فراهم می کند.

   

 • در پایان دوره آموزشی چه مهارت هایی خواهید داشت؟

  پیاده سازی پایگاه داده های وب اپلیکیشن ها و عملیات مختلف روی آن . این دوره پیش نیاز دوره آموزش جامع لاراول می باشد.
 • توضیحات تکمیلی دوره

  برای فراگیری هر چه بهتر و بیشتر پایگاه داده ابتدا باید نحوه طراحی یک پایگاه داده رابطه ای را فرا بگیرید و سپس تکنیک های پیاده سازی آن و ارتباط آن با فریم ورک هایی که از سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL استفاده می کنند نظیر Laravel , MySQL.

لیست دروس منتشر شده

اشتراک گذاری :

۰ دیدگاه برای دوره آموزش پایگاه داده – MySQL

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *