تعداد بازدید: 237

کار با پایگاه داده در MySQL Engin

پایگاه داده تشکیل شده است از یک سری جداول ساختارمند که با هم ارتباط دارند. با استفاده از موتور mysql می توانیم روی پایگاه داده عملیات های مختلف CRUD را انجام دهیم . تمامی این عملیات ها از طریق موتور mysql انجام پذیر است.

نرم افزار mysql یک رابط کاربری محیط command line در اختیار ما قرار می دهد. برای استفاده مستقیم باید مسیر فایل اجرایی را به سیستم عامل خود بدهیم.

mysql یک سرویس است که باید در سیستم عامل ما run باشد تا بتوانیم از آن استفاده کنیم. برای کار با پایگاه داده باید ابتدا به آن متصل شویم و پس از اتصال عملیات های خود را روی آن انجام دهیم و در آخر از آن خارج شویم.

Connecting to and Disconnecting

برای اتصال به موتور mysql همانند اتصال در هر پروتکل دیگری به اطلاعات host , port , username , password نیاز داریم. وقتی در سیستم عامل خودمان این نرم افزار را نصب کرده باشیم هاست ما localhost می باشد و پورت اتصال به صورت پیش فرض 3306 می باشد.

اگر هاست و پورت ما چیزی غیر از موارد پیش فرض بود دستور mysql -h host -u user -p را وارد کنید.برای خروج از سرویس mysql فرمان QUIT را وارد کنید.در سیستم های یونیکس بیس می توان با کلید های ترکیبی Control+D از سرویس خارج شد.

عملیات CRUD روی پایگاه داده

همان طور که ما چهار عملگر اصلی جمع ، تفریق ، ضرب ، تقسیم را روی داده های اعداد داریم معادل آن چهار عمل اصلی CREATE , READ , UPDATE , DELETE روی مفاهیم پایگاه داده و جدول و داده داریم.

Create DataBase : هر پایگاه داده از یک Collate و یک فرمت Character Set تشکیل شده است. در زمان ساخت آن باید این دو پارامتر را برای آن ست کنیم.

CHARACTER SET : مشخص کننده مجموعه ای از علائم و سیمبول هاست.مثلا اگر برابر ascii باشد شما فقط می توانید کاراکتر های انگلیسی را ذخیره کنید ولی اگر برابر utf8 باشد کاراکتر های فارسی را نیز می توان قرار داد.

COLLATE : یک سری قواعد برای مقایسه کاراکتر هاست که در هر زبان با زبان دیگر متفاوت است که برای زبان فارسی می توان از utf8_general_ci , utf8_persian_ci استفاده کرد. ( در مرتب سازی order by رکورد ها کاربرد دارد. ).نحوه عملکرد آن این است که هر کاراکتر جدید را در میان دو کاراکتر انگلیسی مثلا o , p قرار می دهد.

بصورت مثال دو مورد از Character set و Collate موجود برای ساخت پایگاه داده فارسی می باشد :

نکته : عبارت کلیدی IF NOT EXISTS برای این است که ابتدا چک کند پایگاه داده وجود دارد یا خیر.

Read DataBase : جهت نمایش پایگاه داده های موجود در موتور mysql می توان از فرمان SHOW DATBASES استفاده کرد.

Select DataBase : برای انتخاب پایگاه داده و استفاده از آن با کلمه کلیدی USE و پس از آن می توان اطلاعات پایگاه داده مثل جداول را بدست آورد.

پس از آن می توان به اطلاعات موجود در پایگاه داده را نمایش داد. به طور مثال جداول موجود در پایگاه داده را نمایش داد.

Update DataBase : برای بروزرسانی پایگاه داده به جهت تغییرات ویژگی های Character set و Collate از دستور ALTER استفاده می کنیم.

Delete DataBase : حذف پایگاه داده با فرمان DROP انجام می پذیرد.

Import/Export DataBase

برای برون ریزی (Export) یک پایگاه داده (ساخت یک فایل .sql حاوی پایگاه داده ) در محیط شل یونیکس باید دستور زیر را وارد کنید :

mysqldump -u [username] -p [database-you-want-to-dump] > [path-to-place-data-dump]

مثلا پایگاه داده socialbook را در مسیر Desktop/socialbook.sql بک آپ می گیریم.

برای درون ریزی (Import) یک پایگاه داده به یک پایگاه داده خام نیاز داریم . به این صورت که کد زیر را وارد می کنیم.

mysql -u [username] -p [database new] < [path-to-database.sql]

مثلا در مثال بالا یک پایگاه داده با نام socialbook.sql بک آپ گرفتیم و در مثال زیر آن را در یک پایگاه داده خام با نام socialbook_new درون ریزی می کنیم.

ما دستوری برای تغییر نام پایگاه داده نداریم. برای این منظور می توانیم از import و export استفاده کنیم.

اشتراک گذاری :

مدیر وب سایت گنوتک . برنامه نویسی رو با زبان C در هفده سالگی شروع کردم . در حال حاضر به برنامه نویسی php برپایه معماری MVC , HMVC و همچنین سیستم مدیریت محتوای WordPress و فریم ورک محبوب لاراول علاقه مند هستم و دوست دارم اطلاعاتم رو با شما به اشتراک بگذارم.

۰ دیدگاه برای کار با پایگاه داده در MySQL Engin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *