تعداد بازدید: 697

متغیر ها در زبان جاوا

در ادامه مباحث جاوا می خواهیم در رابطه با متغیر ها صحبت کنیم اینکه متغیر ها چی هستند و چه استانداردهایی رو در رابطه با اون ها باید استفاده کنیم.

متغیر ها یا variable

متغیر یا variable تشکیل شده از دو کلمه vary و able که به معنی قابل تغییر است. متغیر نام مکانی از حافظه است که ما رزرو می کنیم تا بتونیم در زمان معین از اون استفاده کنیم. خوب این مکان برای این که توسط سایر برنامه ها استفاده نشه باید رزرو بشه . و همچنین اندازه ای برای مقدار رزرو شده باید در نظر بگیریم.

انواع متغیر در جاوا

در یک نگاه کلی ما دونوع متغیر داریم به نام های داده اولیه (Primitive Types) و داده ارجاعی (Reference Types)

انواع داده یا انواع متغیر در زبان جاوا

اندازه هر نوع متغیر در جاوا

Range bit/Byte Type
 True OR False  1bit  boolean
 0 to 65535  16bit/2Byte  char
 -128 to 127  8bit/1Byte  byte
 -32768 to 32767  16bit/2Byte  short
 −2,147,483,648 to 2,147,483,647  32bit/4Byte  int
 Huge To Huge  64bit/8Byte  long
varies  32bit/4Byte  float
 varies  64bit/8Byte  double

نکته : همیشه برای داده های خود مقدار مناسب انتخاب کنید. اگر برای داده خود متغیر کوچکتری انتخاب کنید کامپایلر به شما خطا می دهد . اگر هم نوع متغیر شما خیلی بزرگتر از داده شما باشد حافظه را هدر داده اید.

نوع داده boolean

منطق بولی، بر اساس مقادیر true و false بنا شده است.

نوع داده char

نوع داده char برای ذخیره کاراکتر های تکی (یک کاراکتر که می تواند حرف کوچک ، بزرگ ، اعداد ، علامت ها که شامل ؟ * …) استفاده می شود.

 

نکته مهم : یک عدد اگر از نوع char باشد با مقدار عددی آن متفاوت است. به طور مثال اگر بخواهیم عدد ۱۰۰ را با ۹۹ مقایسه کنیم اگر نوع داده آن char باشد عدد ۹۹ بزرگتر از ۱۰۰ است . چرا که کد اسکی عدد اول ۹۹ بزرگتر از ۱۰۰ است که این مورد در رابطه با نوع داده int متفاوت است.

نکته :‌ نوع داده char برای ذخیره کاراکتر های تکی استفاده می شود و برای رشته ها باید از نوع داده String استفاده کنیم که یک نوع داده داخلی در زبان جاوا است. برخلاف داده های char که از علامت تک کوتیشن استفاده می کنند String ها از دابل-کوتیشن استفاده می کنند.

نوع داده int

شما برای ذخیره سازی اعداد در جاوا می توانید از متغیر هایی با نوع داده int , long , Byte استفاده کنید.

نکته :‌ وقتی شما از نوع داده int استفاده می کنید نباید از کوتیشن ها و نقطه استفاده کنید . صرفا یک عدد صحیح در بازه تعیین شده (جدول بالا) با یک علامت + یا – که اختیاری است.

نوع داده short

از این نوع داده برای اعداد کوچک تر استفاده می شود که همان قوانین int را داراست ولی بازه آن فرق می کند و باید مطمئن شوید که عدد از بازه فراتر نخواهد رفت.

نوع داده long

اگر داده ای بزرگتر از بازه int نیاز داشتید از نوع داده long استفاده کنید.

نوع داده double

متغیر double می تواند اعداد اعشاری بزرگ را ذخیر کند . اگر عدد شما در بازه کوچکتری قرار داشت می توانید از نوع داده float استفاده کنید که در این صورت باید در انتهای آن حرف f را قرار دهید.

انواع داده عددی در جاوا

مثال مهم از نوع داده float و double

خروجی مثال ما به شکل Total: 0.5048077 خواهد بود. که به این معنی است که جاوا ۶ عدد بعد از ممیز را گرفته و بقیه را گرد کرده (نوع داده float ۳۲ بیت است که تنها ۶ عدد بعد از ممیز را نمایش می دهد)

اشتراک گذاری :

مدیر وب سایت گنوتک . برنامه نویسی رو با زبان C در هفده سالگی شروع کردم . در حال حاضر به برنامه نویسی php برپایه معماری MVC , HMVC و همچنین سیستم مدیریت محتوای WordPress و فریم ورک محبوب لاراول علاقه مند هستم و دوست دارم اطلاعاتم رو با شما به اشتراک بگذارم.

یک دیدگاه برای متغیر ها در زبان جاوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *